Akvarisztika A-tól Z-ig
   
             

 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
VIZIGYÓGYÁSZAT
 
VIZI ÁLLATOK TÁRHÁZA
 
HALAK BETEGSÉGEI
 
NÖVÉNYEK
 
VIZIÁLLAT GYÓGYÁSZOK!
FIGYELEM!
VIZI LÉNY GYÓGYÁSZOK
FORDULJATOK HOZZÁJUK BIZALOMMAL!
közvetlen elérhetőségekkel
vet4fish@gmail.com

 

 
Látogatóink
Indulás: 2021-02-05
 
PR

www.PRchecker.info

látogató számláló

 
Chatchatchat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
HALAK SZERVEZETE

Halak szervezete és biológiai felépítése

 

A halak szervezete és biológiai felépítése, alapvető élettan
 
Azt gondolom, hogy a halak felépítésével kapcsolatosan ez a rövid kis video rengeteg információval szolgál, éppen ezért kezdjük innen
 
 
A hal teste fejre, törzsre és farokra tagozódik. Ezek aránya is eltérő lehet. Egy hal méretét megadhatjuk a teljes hosszúsággal, amikor a farkúszó is beleszámít, vagy csak a testhosszal, farkúszó nélkül. A méretekre jellemző, hogy a halak között vannak igazi parányok 12 mm-rel és vannak édesvízi óriások is 3 méteres testmérettel. Súlyuk is eltérő, 10-12 gramm és kb. 500 kg közötti. Életkoruk általában 4-15 év között van. Az ikrázó fogaspontyok (szezonhalak) rövidebb. 1-1,5 éves életciklusúak, míg a harcsák elérhetik a 30-40 évet is. A halak növekedésének -mint a fáknak - nincs felső határa.
A fejen elöl találhatók az orrlyukak (vagy szaglógödrök) és a száj. A szájnyílás helyzete alkalmazkodott a környezeti feltételekhez. Megkülönböztetünk alsó-, vég- vagy felsőállású szájat. A víz felszínén élő és onnan táplálkozó halak szája felsőállású, mint például a baltahasú lazacok, a csontnyelvű halak vagy a pillangóhalak. A talajon élő és onnan eleséget gyűjtő halak szája alsóállású. mint pl. a páncélosharcsák és a csíkhalak. A szájat övezhetik tapogató érzékszervekké alakult bajusz szálak.
 
 
A hal jól fejlett szemei többnyire oldalállásúak, a fej elején találhatók és közellátásra alkalmasak. Félhomályban és derengő fényben is viszonylag jól látnak.

A fejen a kopoltyúfedők alatt találhatók a légzést szolgáló kopoltyúívek. Ezeken helyezkednek el a hajszálerekkel erősen behálózott kopoltyúlemezek, melyek az oxigén felvételét és a széndioxid leadását szolgálják. A légzőmozgás során a víz a szájból a kopoltyún keresztül kiáramlik, közben megtörténik a gázcsere. A légzőmozgás gyorsasága és gyakorisága függ a víz oxigéntartalmától, hőfokától és a hal egészségi állapotától.

Az akváriumi díszhalak úszói

A törzsön és a farok végén találhatók az úszók, melyek a hal haladását, irányítását vagy egyensúlyának megtartását végzik. Az úszók lehetnek párosak (mell- és hasúszók) és páratlanok (hát-, farok- és farok alatti úszó), lehetnek osztottak, de hiányozhatnak is. Az úszókat lágy vagy kemény úszósugarak tartják kifeszítve. A kemény úszósugarak módosulhatnak is, kemény tövissé alakulhatnak - mint a harcsák esetében -, sőt mérgezőek is lehetnek.



A halak bőrének felső része a többrétegű hám. A hámban találhatók az érzékelőpálcikák (idegvégződések), amelyek az áramlást, vízmozgást érzékelik, vagyis a tapintásra szolgálnak. Nem csupán a közvetlen közelben álló vagy mozgásban lévő tárgyakat érzékelik, hanem a távolabb lévőket is. Ilyen pálcikák a hal egész felületén előfordulhatnak hol ritkábban, hol sűrűbben. Ha a halak oldalát megfigyeljük, a legtöbb esetben egy jellegzetes apró lyuksort veszünk észre, az ún. oldalvonalat. Ezek a lyukak biztosítják a kapcsolatot az érzőbimbók és a külvilág között. Ezek a bőr alatti keskeny csatornában lévő pálcikaszerű idegvégződések pótolják a hiányzó hallószerveket, és felveszik a víz áramlásával, nyomásával és rezgésével kapcsolatos ingereket. Az oldalvonal lehet hosszabb, rövidebb, sőt hiányozhat is.
A hám alatt elhelyezkedő irhában képződnek a pikkelyek, amelyek a testet védik. Ugyancsak a bőrben vannak a halak változatos színezetét adó festékanyagok. festéksejtek. A halak ezüstős, fénylő színét tükröző kristályok (guanin) okozzák.

A díszhalak belső felépítése

A halak váza vagy porcos (cápák, ráják), vagy csontos. Legfontosabb részei: a fejváz, a gerincoszlop (csigolyák), a csigolyákhoz kapcsolódó bordák, a függesztőövek és az úszók váza, valamint az izomkötegeket egymástól elválasztó, elcsontosodott kötőszöveti hártyák, a halszálkák. A hal testsúlyának 60-65%-át az izomzat alkotja.
Három izomcsoportot különböztetünk meg, úgymint fej-, úszó- és törzsizomszövetek. Ez utóbbi teszi lehetővé — a két oldal szöveteinek váltakozó összehúzódásával — a hal hullámosan haladó mozgását és a farok csapásait. Az úszóhólyag rendeltetése, hogy — a víznyomáshoz igazodva — a hal fajsúlyát szabályozza, lehetővé téve ezzel a hal lebegését. A nyílt úszóhólyagos halaknál az úszóhólyagot egy levegőjárat köti össze a bélrendszerrel, míg a zárt úszóhólyagosoknál ilyen összeköttetés nincs, a gázt egy belső mirigy állítja elő. Fontos tudni, hogy a néhány napos ivadéknak — mind a nyílt, mind a (később) zárt rendszer esetén — fel kell jönnie a vízfelszínre, hogy az úszóhólyag megtelhessen levegővel.

A sügér csontváza. (Brehm)
 
1 = homlokcsont; 2 = elülső homlokcsont; 3 = rostacsont; 4 = hátulsó homlokcsont; 5 = alsó nyakszirtcsont; 6 = ikcsont; 7 = falcsont; 8 = felső nyakszirtcsont; 9 = külső nyakszirtcsont; 10 = oldalsó nyakszirtcsont; 11 = az ikcsont nagy szárnya; 12 = csecscsont; 13 = sziklacsont; 14 = az ikcsont szemgödri nyúlványa; 15 = elülső ikcsont; 16 = ekecsont; 17 = köztes állkapocscsont; 18 = felsőállkapocs; 19 és 19' = szemgödörcsontok; 20 = orrcsont; 21 = halántékpikkely; 22 = szájpadláscsont; 23 = halántékcsont; 24 = harántcsont; 25 = belső szárnycsont; 26 = járomcsont; 27 = dobcsont; 28 = fő kopoltyúfedőcsont; 29 = a nyelvcsont szarva; 30 = elülső kopoltyúfedőcsont; 31 = kapocscsont; 32 = alsó-; 33 = középső kopoltyúfedőcsont; 34 = fogascsont; 35 = csukócsont. aaa = csigolyák; b = összenőtt farokcsigolyák; ccc = harántnyujtványok; dd = összenőtt harántnyujtványok; ee = bordák; ff = szálkák; gg = felső ívszárak; hhii = a hátúszó támasztói; kkll = a hátúszó tüskéssugarai; mm = a 2-ik hátúszó puha sugarai; nn = a farokúszó tüskés-; o = farokúszó puhasugarai; pp = alsó ívszárak; qq = az alsóúszó támasztói; r = az alsóúszó tüskéssugarai; s = az alsóúszó puhasugari. AB = a két részre osztott lapockacsont; C = felső karcsont; D = orsócsont; E = singcsont; F = 4 kéztőcsont; G = a singcsonthoz csatlakozó úszósugár; H = osztott úszósugarak; JK = a vállöv alkotórészei; L = a hasúszó függesztője; M = a hasúszó tüskés-; N = a hasúszó puhasugara.

 

Ha az ivadék nem tudja megtölteni az úszóhólyagját, akkor az hasonúszó marad. Az ivari (nemi) különbségek lehetnek elsődlegesek (primer) és másodlagosak (szekunder) . Az elsődlegesek közé tartoznak az ivarszervek, amelyek a hal testében találhatók, és így nem láthatóak. Külsőleg többé-kevésbé csak az ivarnyílásokat figyelhetjük meg, de a legtöbb esetben ezek nem nagyobbodnak meg látványosan, így a nemek közötti különbség megállapításában nem segítenek. Általában tehát csak a másodlagos ivari jellemzőkről beszélünk, amikor az ivari különbségekről van szó, és az akvaristák is ezeket az ismereteket használják fel a nemek kiválasztásakor. Sok olyan halat ismerünk, melyek hímjei és nőstényei jól megkülönböztethetőek, sőt néha kifejezetten ivari kétalakúságról (dimorfizmus) van szó. Az eltérések más esetekben egészen jelentéktelenek, s a nemeket csak szaporodáskor lehet megfigyelni. Az ivari különbségek nagyon változatos módokon nyilvánulhatnak meg, pl.: különböző testméret a hím és a nőstény egyed közt, élénkebb színek a hímeken (dichromatizmus), vagy az úszók alakjának, méretének különbözőségei, esetleg nászkiütések megjelenése.

A halak rendszerint ikrával szaporodnak, de vannak elevenszülő halfajok is. A rövid életű ikrázó fogaspontyok már 6 hetesen szaporodhatnak, de a nagy testű harcsák, egyes afrikai sügérfajok csak több év után lesznek ivarérettek. Az ikrák száma és mérete jellemző minden egyes fajra. Vannak 1-2 ikrát rakó és vannak több ezret ikrázó halfajok. A halak első életszakasza (magzatfejlődés) az ikrán belül játszódik le, és a megtermékenyítéssel kezdődik. Először is megindul a csírafejlődés, majd kialakul a fejdudor, a szemkezdemény, a farokkezdemény, és később megindul a szívverés. Az első szakasz végét az ikraburok felszakadása jelzi. Az ikrahéj elhagyásával kezdődik a második életszakasz, az ún. lárvaállapot, és tart a szikzacskó felszívódásáig. Amikor a lárva táplálkozni kezd, akkor kezdődik a harmadik szakasz. Ez a zsenge ivadék kor. Ilyenkor biztosítanunk kell a megfelelő méretű és minőségű táplálékot. A negyedik szakasz már az ivarérettség állapota.

A halak felosztása.
 
I. alosztály: Porcos halak (Chondrichtyes).
1. Rend: Cápák (Selachoidei).
2. Rend: Ráják (Batoidei).
3. Rend: Tömörfejűek (Holocephali).
II. alosztály: Csontvérteshalak (Osteichthyes).
1. Rend: Tüdős halak (Dipnoi).
2. Rend: Bojtosúszójú halak (Polypterini).
3. Rend: Porcos vérteshalak (Chondrostei).
4. Rend: Iszaphal-félék (Amioidei).
5. Rend: Vértescsukák (Lepidosteoidei).
6. Rend: Csontoshalak (Teleostei).
1. ALREND: Pontyalakúak (Cypriniformes).
2. ALREND: Heringalakúak (Clupeiformes).
3. ALREND: Csukaalakúak (Esociformes).
4. ALREND: Angolnaszerűek (Anguilliformes).
5. ALREND: Rövidfarkú angolnák (Symbranchiformes).
6. ALREND: Pikóalakúak (Gasterosteiformes)
7. ALREND: Tüskéshátú halak (Notacanthiformes).
8. ALREND: Tengeri péralakúak (Mugiliformes).
9. ALREND: Tüskésúszójúak (Acanthopterygii).
1. öregcsalád: Lazacsügér-félék (Salmopercae).
2. öregcsalád: Nyálkásfejűek (Beryciformes).
3. öregcsalád: Sügéralakúak (Perciformes).
4. öregcsalád: Gébalakúak (Gobiiformes).
5. öregcsalád: Gályatartó halak (Echeneidiformes).
6. öregcsalád: Sárkányfejű halak (Scorpaeniformes).
7. öregcsalád: Nyálkáshal-szerűek (Blenniiformes).
8. öregcsalád: Makrahal-alakúak (Scombriformes).
9. öregcsalád: Tarajoskoponyájú halak (Kurtiformes).
10. öregcsalád: Laposhal-alakúak (Zeorhombiformes).
11. öregcsalád: Tündöklő halak (Lampridiformes).
12. öregcsalád: Nyilascsőrű halak (Mastacembeliformes).
10. ALREND: Tőkehal-alakúak (Gadiformes).


Akvarisztika ABC-2020
 

 

 
Megújuló honlapunk technikai okokból a hupont.hu oldalról költözködik ide, a gportalra. Ez a folyamat nem kevés időbe fog telni, hiszen nem főállásban, hanem munka mellett szerkesztem a portált, nem mellesleg pedig nem programozó vagyok, mindössze szeretnék egy összeszedett gyűjteménnyel kedveskedni mindazoknak, akik az akvarisztikát kedvelik, akik éppen belevágnak, vagy akik valamely problémával szembesültek. A honlap eredeti gondolata, valamint a tudásanyag összegyűjtése Józsa Csaba érdeme, a szerkesztés gondját tőle vettem át. Kérlek fogadjátok szeretettel, és türelemmel munkámat, munkánkat. Fajok tekintetében még számos csoport költöztetésére nem volt időm, ezekről eredeti honlapunkon találhattok információkat, ITT >>>
 
Csoportunk letölthető információs fájljai elérhetőek mindenkinek. Hasznos PDF könyvek, infók halakról, növényekről.  Használjátok bátran !!! 
Több mint 500 hal -, garnéla - és csiga fajról találsz bemutatást videókkal, képekkel, részletes leírásokkal, és az akvárium rendellenességekről, algák fajtáiról és az ellenük való védekezésről, kedvenceink betegségeiről is találsz információkat.
Közösségi oldalaink 
Letölthető információs file-ok,  hasznos PDF könyvek, információk 
email címünk 
Facebook Instagram G.Drive Digi storage Facebook akvarisztikacsapat@gmail.com
 
Az oldalon található információs feltöltések tájékoztató jellegűek, és a legjobb szándékunk ellenére is tartalmazhatnak elírásokat, hibákat! Ezért kérünk ha hibát, elírást, pontatlanságot találsz, vagy esetleg úgy érzed, hogy az oldalon leírtak nem egyeznek a Te saját tapasztalataiddal, akkor nyugodtan jelezd email-ben a szerkesztőknek. Saját anyagot szívesen fogadunk!
 
Szeretettel várunk Facebook oldalunkon, ahol tanácsot kérhetsz, büszkélkedhetsz, tanulhatsz és taníthatsz. 
.
.
Mi figyelünk a posztok hangnemére, szeretjük a humort, figyelmeztetjük a nem megfelelő hangnemben posztolókat.
A honlap szerkesztője
Dr Nemessányi Mária
akvarisztikacsapat@gmail.com
 
Facebook csoportunk adminisztrátorai
Józsa Csaba -
a csoport alapítója és a honlap megálmodója
abcakvarisztika@gmail.com
 
Bucskó Tamás
Károly Nagy
Pongráczné Matina Barbara
Timea Dialtimi Andorfer
Dr Nemessányi Mária
Eladnál, megvennél, meguntad, elcserélnéd?
.
.
Erre való közösségünk adok-veszek, cserebere oldala, a Marketplace
 

HONLAPUNK
VIZI LÉNY GYÓGYÁSZOK!!! STATISZTIKAI KAPCSOLATOK
Akvarisztika ABC gportal
Bannerünk
 
www.PRchecker.info
 
MyStat - Az ingyenes webstatisztika
 
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
         
  AKVARISTA HONLAPOK, AMIKET ÉRDEMES BÖNGÉSZNI    
     
           
           
 

 


A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!