Akvarisztika A-tól Z-ig
   
             

 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
VIZIGYÓGYÁSZAT
 
VIZI ÁLLATOK TÁRHÁZA
 
HALAK BETEGSÉGEI
 
NÖVÉNYEK
 
VIZIÁLLAT GYÓGYÁSZOK!
FIGYELEM!
VIZI LÉNY GYÓGYÁSZOK
FORDULJATOK HOZZÁJUK BIZALOMMAL!
közvetlen elérhetőségekkel
vet4fish@gmail.com

 

 
Látogatóink
Indulás: 2021-02-05
 
PR

www.PRchecker.info

látogató számláló

 
Chatchatchat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Kórház - és karantén akvárium
Kórház - akvárium - karantén akvárium
Minden haltartó gazdinak szűksége van egy olyan elkülönítő medencére, ahol az újonnan érkező halakat néhány hétre elkülönítve (ajánlott 3 - 6 hét) megfigyelheti, és betegség jelei esetén kezelheti, illetve ahol szükség esetén bármely beteg, vagy sérült hal elkülöníthető és kezelhető anélkül, hogy az akvárium belső környezetét, vagy a többi élőlényt (növény, állat) veszélyeztetnénk.
Fontos lehet azért is, mert az akváriumi gyógyszerek ára néha elég tetemes összeg, kisebb vízmennyiségbe azonban értelemszerűen kevesebb gyógyszert kell adagolni.
A karantén és a kezelő akvárium néhány dologban különbözhet egymástól, alapvető kellékeik azonban megegyeznek bármely akvárium kellékeivel:
 
 
Aljzat:
Nincs, vagy amennyiben használunk aljzatot, az könnyen eltávolítható és fertőtleníthető legyen, pl apró kavics (gyöngykavics). Fertőtlenítés a kezelés után 1. klór tartalmú szerrel, majd ennek folyóvizes, és pihentetéses eliminációjával, illetve akár kifőzéssel (legalább fél óráig forrald) lehetséges.
Táptalajt, talajt nem célszerű használni.
Kórház akváriumban semmiképpen nem ajánlott bármiféle aljzat, ugyanis a kezelendő víz mennyiségét ismernünk kell. Ha egy kórházakváriumban bármilyen aljzatot használunk, óhatatlanul felmerül, vajon mennyi a kezelendő víz menyisége, hiszen az aljzat még egy tíz literes tartályból is legalább 2lier térfogatot foglal. Akkor mennyit is kell kezelnünk? Szóval: ne használj aljzatot, ha az akvárium célja az állataid kezelése!
 
Dekoráció:
Csupasz akváriumban a halak többnyire nem érzik magukat biztonságban, ezért némi dekorációra szükségünk lesz. Mindenképpen szükség lesz olyan dekorációs elemre, ahol a beteg állat elbújhat. A hagyományostól eltérő módon kórház akváriumba olyan dekoráció célszerű, amely könnyen fertőtleníthető. A hagyományos akváriumi kövek és fák helyét átveszik az egyéb, kerámiából, vagy egyszerű PVC csövekből álló dekorok, amelyek szükség esetén a klórt például jól tűrik.
A karantén akvárium berendezhető a hagyományos módon is, figyelembe kell venni azonban, hogy az újonnan hozott halak közt előfordulhat beteg állat, ezért itt is fontos lehet szem előtt tartani, hogy a használt berendezési tárgyak szükség esetén fertőtleníthetők legyenek.
 

Egyes fajoknak, például az algaevőknek szükségük lesz néhány darab fára, ha fertőtlenítés szükséges, az akváriumból eltávolítva ezeket kifőzhetjük, illetve kezelés közben is fertőtleníthető, például az akvából kivéve tömény Liquicarboval (Glutáraldehid), vagy hidrogénperoxid oldattal, utána bőséges folyóvizes lemosást követően visszarakhatjuk az akváriumba.

 
Fűtés:
Melegvizi, trópusi halaknál mindenképpen szükség lesz rá, de hidegvizi halaink kezelésében is fontos szerepe lehet. Egyes paraziták kezelése során erősen ajánlott a víz fűtése 26 - 28 fokig, ha azt a kezelt állat jól tűri. Tehát mindenképpen legyen kéznél fűtő berendezés.
 
Akvárium mérete:
1,48 liter/1cm hal hossz, vagyis egy 4cm hosszú halacskának 6 liter, kettőnek 12, egy 10cm-es halnak legalább 10 liter víz szükséges a komforthoz.
 
Akvárium anyaga:
Kórház, vagy karantén akvárium esetében, mivel itt ideiglenes elhelyezésről van szó, a plexi, vagy műanyag tartály éppoly jó választás lehet, mint az üveg akvárium. A dolog lényege leginkább az, hogy műanyag tartályt szinte bárhol be tudunk szerezni, arról nem beszélve, hogy ha épp használaton kívül van, könnyebben tudjuk majd tárolni. Másik lényeges szempont, hogy jó, ha legalább egy ilyen szükség tartállyal rendelkezünk.
Mindenképpen olyan tartályt válasszunk, amely fertőtlenthető lesz.
 
Világítás:
Karantén akvárium esetén megegyezik az akváriumok világításához használt világítással.
Kórház akváriumok esetében a világítás nem fontos, bármilyen megvilágítás használható, de ha nem használunk külön fényt, az sem hiba. Az erős megvilágítást mindenképpen jó elkerülni az állatok nagyobb nyugalma érdekében.
 
Szűrés:
Karantén akváriumok esetén fontos a mechanikai és biológiai szűrés.
Itt külső, belső és szivacsos szűrők bármelyike használható.
Praktikus megoldás lehet, ha a fő akváriumunkban második szűrőként tartalékban rendelkezésre áll egy bejáratott szűrőnk, vagy némi extra bejáratott szűrőanyagunk, amit "kilophatunk" a külső szűrőből, ha gyors megoldásként szeretnénk egy karantén medencét indítani.
 
Kórház akváriumok különböznek a sima karantén akváriumoktól, itt a kezelések egy része az aktív biológiai szűrő baktériumokat elpusztítja, tehát inkább a mechanikai szűrés lényeges, illetve ilyen esetekben a napi vízcsere és a hatékony oxigenizáció, valamint a vízfelszín hatékony mozgatása. (Egyszerű szivattyúk, légpumpa, szivacsos szűrők, esetleg akasztós szűrő perlonnal és szivaccsal, oxigén beoldást is végző skimmer, stb). Annak ellenére azonban, hogy a kezelések hatására a hasznos baktériumaink jó része is elpusztul, fontos, hogy igyekezzünk a biológiai szűrést is fenntartani. A napi vízcserék mellett fontos a baktérium kultúra rendszeres adagolása. A források a szivacsszűrőt részesítik előnyben kórház akvárium esetén.
 
Növény:
Karantén akváriumokban jó, ha van némi élő növényünk,
kórház akváriumokban azonban nem célszerű. Egyrészt, mert a használt gyógyszerek nagy része a növények pusztulását okozza, másrészt pedig, mert a növényeink nem fertőtleníthetőek, vagyis a kezelést követően nagy valószínűséggel kukába kerülnének.
Kórház akváriumokban, ha a halaink komfortját némi színnel szeretnénk növelni, célszerű néhány műnövényt alkalmazni, amelyek azután majd fertőtlenítésre kerülhetnek, ha az állat meggyógyult.
Kórház akváriumban tehát élő növényt ne használj, műnövények használhatóak.
 

Hasonlóságok és különbségek kórháztartály, karantén akvárium

 
kórház
karantén
Tartály
Anyaga: műanyag, vagy üveg
mérete: 1,48 liter/1cm hal hossz, vagyis egy 4cm hosszú halacskának 6 liter, kettőnek 12, egy 10cm-es halnak legalább 10, de inkább 15 liter víz szükséges a komforthoz.
Aljzat 
nincs
nincs, vagy könnyen fertőtleníthető (klór, vagy fél órás főzés) pl gyöngykavics
Dekor
Búvóhelyek: kerámia, pvc; a fertőtlenítés létszükséglet. Algaevőknek csupasz fák (kifőzhető)
Berendezhető hagyományos módon is, néha azonban szükség lehet fertőtlenítésre (beteg állat is lehet az újonnan vásároltak között). Célszerű tehát inkább a múanyagok és kerámia használata.
Fűtés
egyes betegségeknél létszükséglet (néhány parazita esetén 26 - 28 fok beállítása szükséges, hogy a parazita irtható formája hamarabb kifejlődjön, így a gyógyulást meggyorsítsuk)
csak ha a vásárolt fajnak szükséges
Hőmérő
fontos
fontos
Világítás
nem fontos
a hagyományos akváriumi fénnyel megegyező
Növény
kizárólag fertőtleníthető = műnövények
lehet élő növény, jó is az állatoknak, azzal a kitétellel, hogy ha a karanténban tartottak közt mégis találunk beteg állatot, lehet, hogy a növény sorsa a komposztáló tartály felé vezet (kuka).
Szűrés
főként mechanikai (kerámia, perlon, szivacs), mert a kezelések általában a szőrőbaktériumokat is elpusztítják. Kezlések után baktériumkultúra adagolása fontos!
mechanikai és biológiai, bármely szűrő megfelel, de jól jöhet egy bejáratott szivacs (működő akvánk belső terében, vagy szűrőjében tárolva, szükség szerint elővarázsolva) és egy hozzá való szivacsszűrő, ami bármikor munkába állítható.
 
Mindkét típusú akváriumba javasolható a praktikus, és olcsó szivacs szűrő, lehetőleg bejáratott szivaccsal, a kórház tartály részére azonban a szivacsba telepített bacikultúra nem fontos.
Extrák
Napi vízcsere,
oxigenizáció,
vízfelszín mozgatás!!!
Vízcsere a normál akvarista menetrend szerint hetente 20% (15 - 35%)
Oxigenizáció külön nem szükséges, elegendő a vízfelszín mozgatása (szűrő, skimmer, stb)
 
Mérce a tartály oldalán a pontos vízmennyiség mérésére
 

Az én karantén - kórház akváriumom: korábban a teknősünket etettem benne, pillanatnyilag egy sebesült halacska átmeneti otthona. A 20 litres műanyag tartály nyilvánvalóan eredetileg hörcsög, vagy hasonló apró négylábú részére készülhetett, viszont hatalmas előnye, hogy tömegközlekedéssel is simán haza tudtam vinni. Hátránya az üveggel szemben, hogy a tartály fala a rezgések hangját felerősíti, így sajnálatosan kicsit hangosabb lesz a szűrő benne...

Ma már kiváló minőségű, élethű műnövények is kaphatóak
Literenként a tartályba töltött víz és alkoholos filctoll segítségével elsőrangú vízmérce készíthető. A saját karantén akvám pl 20 literes műanyag tartály
A karantén akváriumom felülről. A képen teknős etetés utáni állapot (egy darabig erre használtam a tartályt)
Fontos az oxigenizáció. Jelen esetben nem a növények termelték a buborékokat, elhihetitek!
 
Összefoglalva tehát a kórházi tartályhoz szükséges alapvető felszerelések
  • Szivacsos (vagy egyszerű belső) szűrő
  • Légpumpa (vagy a szűrőre szerelhető oxigenátor)
  • porlasztó kő az oxigén ellátás elősegítésére (szükség szerint)
  • Hőmérő
  • Fűtő
  • Búvóhely(ek): kerámia, PVC, műnövények

 

A kórház akváriumom a gyógyulgató pácienssel.

Szükséges továbbá minden olyan felszerelésből külön legalább 1db, amivel a tartály gondozását végezzük, kezdve a halhálótól a csipeszeken keresztül a víz elvezető és tisztításhoz használt csövekig és üveg tiszttó eszközökig. Különösen nagy fontossággal bír a külön eszközök használata, ha bizonyítottan fertőzött (ezáltal fertőző) állattal rendelkezünk. Ne feledjük, a fertőzés átvihető egyik tartályból a másikba.

 

Források:
SKFAquatics - Hospital (Quarantine) Tanks
Bulk Reef Supply - How To Setup A Quarantine Tank
 

 

 
Megújuló honlapunk technikai okokból a hupont.hu oldalról költözködik ide, a gportalra. Ez a folyamat nem kevés időbe fog telni, hiszen nem főállásban, hanem munka mellett szerkesztem a portált, nem mellesleg pedig nem programozó vagyok, mindössze szeretnék egy összeszedett gyűjteménnyel kedveskedni mindazoknak, akik az akvarisztikát kedvelik, akik éppen belevágnak, vagy akik valamely problémával szembesültek. A honlap eredeti gondolata, valamint a tudásanyag összegyűjtése Józsa Csaba érdeme, a szerkesztés gondját tőle vettem át. Kérlek fogadjátok szeretettel, és türelemmel munkámat, munkánkat. Fajok tekintetében még számos csoport költöztetésére nem volt időm, ezekről eredeti honlapunkon találhattok információkat, ITT >>>
 
Csoportunk letölthető információs fájljai elérhetőek mindenkinek. Hasznos PDF könyvek, infók halakról, növényekről.  Használjátok bátran !!! 
Több mint 500 hal -, garnéla - és csiga fajról találsz bemutatást videókkal, képekkel, részletes leírásokkal, és az akvárium rendellenességekről, algák fajtáiról és az ellenük való védekezésről, kedvenceink betegségeiről is találsz információkat.
Közösségi oldalaink 
Letölthető információs file-ok,  hasznos PDF könyvek, információk 
email címünk 
Facebook Instagram G.Drive Digi storage Facebook akvarisztikacsapat@gmail.com
 
Az oldalon található információs feltöltések tájékoztató jellegűek, és a legjobb szándékunk ellenére is tartalmazhatnak elírásokat, hibákat! Ezért kérünk ha hibát, elírást, pontatlanságot találsz, vagy esetleg úgy érzed, hogy az oldalon leírtak nem egyeznek a Te saját tapasztalataiddal, akkor nyugodtan jelezd email-ben a szerkesztőknek. Saját anyagot szívesen fogadunk!
 
Szeretettel várunk Facebook oldalunkon, ahol tanácsot kérhetsz, büszkélkedhetsz, tanulhatsz és taníthatsz. 
.
.
Mi figyelünk a posztok hangnemére, szeretjük a humort, figyelmeztetjük a nem megfelelő hangnemben posztolókat.
A honlap szerkesztője
Dr Nemessányi Mária
akvarisztikacsapat@gmail.com
 
Facebook csoportunk adminisztrátorai
Józsa Csaba -
a csoport alapítója és a honlap megálmodója
abcakvarisztika@gmail.com
 
Bucskó Tamás
Károly Nagy
Pongráczné Matina Barbara
Timea Dialtimi Andorfer
Dr Nemessányi Mária
Eladnál, megvennél, meguntad, elcserélnéd?
.
.
Erre való közösségünk adok-veszek, cserebere oldala, a Marketplace
 

HONLAPUNK
VIZI LÉNY GYÓGYÁSZOK!!! STATISZTIKAI KAPCSOLATOK
Akvarisztika ABC gportal
Bannerünk
 
www.PRchecker.info
 
MyStat - Az ingyenes webstatisztika
 
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
         
  AKVARISTA HONLAPOK, AMIKET ÉRDEMES BÖNGÉSZNI    
     
           
           
 

 


A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!